SLIDER

Rakotwórcze lampy hybrydowe - ile w tym prawdy?

Manicure żelowy czy hybrydowy, w którym używa się lamp UV stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Wraz z jego rosnącą popularnością zaczęto kwestionować jego bezpieczeństwo. Ostatnio zrobiło się głośno o powiązaniu promieniowania z lamp hybrydowych z rakiem paznokci. Co na to naukowcy?


Dlaczego manicure hybrydowy jest tak popularny?

No przecież czemu ja pytam - jest długotrwały, nie zmywa się i nie odkleja po jednym myciu naczyń. Ale daje też wiele możliwości osobom, których paznokcie są w złej kondycji - mają odbarwienia, zgrubienia. Na takich paznokciach zwykły lakier nie będzie się niestety długo utrzymywał. Lakier hybrydowy daje wiele korzyści w dzisiejszym zabieganym świecie. Jedynie lakier hybrydowy może nie być odpowiedni dla bardzo słabych paznokci lub osób uczulonych na aceton. Ale to już kwestia indywidualna, bo znam też osoby, dla których manicure hybrydowy jest jedynym wybawieniem posiadania pięknych i długich paznokci. 

Z czym wiąże się niebezpieczeństwo?

Niebezpieczeństwo jest związane z lampami UV, które stosuje się  w hybrydowej metodzie malowania. Wytwarzane przez lampy światło ma działanie rakotwórcze, o czym dermatolodzy informują już od 8 lat (rak skóry itp.). Promieniowanie UVA, emitowane przez lampy jest takie samo jak to, przed którym chronimy się latem, nakładając na skórę wysokie filtry. 

Promieniowanie UV – jak bardzo szkodzi naszej skórze według prasy?

Najpierw krótko muszę napisać o dwóch rodzajach promieniowania UV, z jakimi spotykamy się na codzień. 
UVB – promieniowanie to jest odpowiedzialne za tworzenie się rumienia słonecznego w trakcie opalania. Promieniowanie UVB dociera do głębokich warstw naskórka i powoduje uszkodzenia w jego komórkach.
UVA – przenika zdecydowanie głębiej niż UVB, bo do warstwy skóry właściwej. Niszczy włókna kolagenowe i elastynowe skóry.

Zarówno promieniowanie UVB jak i UVB wykazują właściwości kancerogenne. Oznacza to, że ekspozycja na ich działanie, bez zabezpieczenia skóry filtrami, znacznie przyczynia się do wzrostu ryzyka pojawienia się raka skóry. Na wielu stronach internetowych można znaleźć główne zarzuty wobec lamp:
1. Pod wpływem promieniowania UV skóra dłoni szybciej się starzeje.
2. Szkodliwe promieniowanie może przyczynić się do powstania czerniaka podpaznokciowego. Według naukowców z Georgia Regents University, zagrożenie pojawienia się zmian o charakterze złośliwym wzrasta już po ośmiokrotnej ekspozycji na światło UVA. Połączono związek choroby u pacjentek z częstym robieniem przez nie hybrydowego manicure. 

Czy należy się bać lamp UV i przestać chodzić na nasz ulubiony manicure?

Zanim przedstawię naukowe fakty - uspokoję Cię. Według American Academy of Dermatology poprawnie wykonany manicure hybrydowy z zachowaniem wszystkich środków ostrożności pozwoli Ci cieszyć się pięknymi paznokciami. Ale o co chodzi dokładnie? Dermatolog z American Acadamy of Dermatology Dr Adigun twierdzi, że ekspozycja na promieniowanie UV podczas manicure z użyciem lamp UV - nie tylko hybrydowych, ale i żelowych dotyczy wszystkich - nie tylko tych uczulonych na silne działanie UV. Ale od czego to się zaczęło?



Kontrowersje dotyczące potencjalnego działania rakotwórczego lampy do paznokci UV zaczęły się od dwóch raportów o przypadkach opublikowanych w 2009 r.  Raporty opisywały rozwój czerniaka podpaznokciowego u rąk dwóch kobiet. Główną cechą wspólną tych kobiet były częste wizyty w salonach manicure - jedna z 15-letnią historią ekspozycji UV dwa razy w miesiącu, a druga z historią ośmiu wizyt w ciągu jednego roku. Przypadki zachorowań tych kobiet spowodowały, że naukowcy przyjrzeli się lampom UV w salonach manicure z lampami w solarium. Po skomplikowanych obliczeniach naukowcy uznali, że ilość promieniowania na metr kwadratowy była faktycznie porównywalna między lampami do paznokci UV i solarium. Chociaż autorzy badań stwierdzili, że "nie można wyciągnąć żadnych silnych wniosków" z tak niewielkich prób zasugerowali dalsze obserwacje osób z tym rodzajem raka, a chodzeniem na manicure i pedicure. 

Inny chemik Doug Schoon, który pracuje jako konsultant w branży kosmetycznej od ponad 30 lat, mówi, że porównywanie narażenia paznokci z łóżkami w solarium jest dość nietrafione. Według jego obliczeń narażenie na UV podczas jednej sesji jest odpowiednikiem jednej lub dwóch minut pobytu na słońcu. A jak łatwo zauważyć różnicę? Ręce nie opalają się nam podczas manicure.:)

W innych badaniach, którym przewodniczył dr John C. Dowdy i dr Robert Sayre oceniano sześć lamp UV do utwardzania paznokci. Były to produkty najbardziej popularne w USA. Oceniano zagrożenie promieniowania zdefiniowane w American National Standards Institute (ANSI). Lampy były badane w trzech pozycjach: 1 cm powyżej powierzchni gdzie spoczywa ręka w trakcie zabiegu i 20 cm od źródła światła pod kątem 0 i 45° .


Łączna ekspozycja na lampę UV po zaprogramowanym czasie zdołała zgromadzić tylko ułamek dopuszczalnej dziennej dawki ekspozycji na ten tym promieniowania określonej w normach. Ponadto widomym jest, że lampa UV użytkowana zgodnie z jej przeznaczeniem nie jest stosowana u jednej osoby codziennie.

Badania wykazały, że lampy UV stosowane do utwardzania manicure hybrydowego czy żelowego są całkowicie bezpieczne i mogą być stosowane w salonach kosmetycznych oraz w domu. 

Ryzyko rozwoju złośliwego czerniaka skóry po stosowaniu lamp jest 11-46 razy mniejsze niż po ekspozycji na światło słoneczne. Praktycznie niemożliwym jest przekroczenie bezpiecznych poziomów promieniowania, stosując lampy.

Fakty dotyczące lamp UV

To, że lampy nie są niebezpieczne wcale nie oznacza, że są one w 100% bezpieczne dla naszego zdrowia i mamy je stosować bez ograniczeń. Kilka faktów, które Ci się przydadzą:
1. Lampy używane w tych manicure emitują promienie UVA. Chociaż promienie te nie palą skóry jak promienie UVB, penetrują skórę, uszkadzając DNA i kolagen, co może prowadzić do przedwczesnego starzenia się i może zwiększać ryzyko raka skóry. 
2. Lampy LED utwardzające manicure nie są bezpieczniejszą opcją, ponieważ te lampy emitują również światło UVA.
3. Chociaż lampy utwardzające są używane przez krótki czas podczas manicure żelowego, badania wskazują, że promieniowanie UVA emitowane przez te lampy jest czterokrotnie silniejsze niż promienie słoneczne UV. Dawka UV jest krótkotrwała, ale bardzo intensywna. 

4. Ponadto wielokrotne narażenie na promieniowanie UV może mieć efekt kumulacyjny, szczególnie u osób, które zaczynają swoją przygodę z manicure w młodym wieku.
5. Innym zagrożeniem związanym z manicure żelowym/hybrydowym to fizyczne uszkodzenie paznokcia lub oddzielenie płytki paznokcia od łożyska paznokcia, co może wynikać z niewłaściwego utwardzania. Dlaczego? Aceton użyty do usuwania hybrydy może mocno wysuszyć paznokieć. Inną sprawą jest zrywanie manicure hybrydowego w nieprofesjonalny sposób, co często się zdarza, gdy nie mamy czasu na spotkanie z profesjonalną manicurzystką. Dlatego ważne jest, aby manicure został właściwie nałożony i usunięty.


Jak zminimalizować ryzyko działania promieniowania UV na nasze ręce? 

Nie wyeliminujemy długotrwałego działania UV na nasze ręce. Ale zawsze można je zminimalizować tak, aby długotrwałe działanie tego promieniowania było jak najmniejsze. Sposoby mogą Ci się wydać dziwne, ale czemu nie spróbować?:) 

Sposób 1. Rękawice bez palców.
Rękawice bez palców, szczególnie takie ze skóry, są dobrą ochroną:) I nie ma co się śmiać. Ubranie też w pewnym stopniu chroni nasze ciało przed promieniowaniem. Dlatego m.in. w ubraniu się nie opalimy w słoneczny dzień - logiczne, prawda? Zawsze możesz stosować np. rękawiczki, które pomocne są na siłowni w podnoszeniu ciężarów:)

Sposób 2. Stosuj kremy z filtrami. 
W przypadku UV może się chronić w taki sam sposób, jak chronimy naszą twarz na codzień. Stosujmy kremy z ochroną minimum SPF30. Gdy chcemy szybko zrobić manicure stosujmy kremy z filtrami fizycznymi, np. kremami zawierającymi tlenek cynku (Zinc Oxide), tlenek tytanu (Titanium Dioxide). W przeciwieństwie do filtrów chemicznych działają odrazu po nałożeniu. A filtry chemiczne dopiero po ok. 20 minutach od momentu aplikacji. Więc ewentualnie krem z filtrami chemicznymi możesz nałożyć ok. 20 minut przed manicure. 

Kremu nie nakładaj jednak na płytkę paznokcia - sama płytka jest odporna na działanie prominiowania UVB i przepuszcza bardzo minimalną ilość promieniowania UVA, która nawet przy długim naświetlaniu nie jest szkodliwa. 

Sposób 3. Stosuj dobre jakościowo lampy UV.
Tanie lampy bez certyfikatów lub od niesprawdzonych dostawców mogą narazić naszą skórę na działanie zdecydowanie promieniowania UV zdecydowanie dłużej niż wskazano. Profesjonalne lampy UV mają automatyczne wyłączniki, które odmierzają odpowiednią dawkę promieniowania potrzebną do utwardzenia lakieru. Ja ostatnim czasem zakupiłam lampę Semilac, która wyłącza i włącza się automatycznie, mieści się w niej cała dłoń, więc nie muszę korzystać ze światła dłużej i stosować je np. tylko na kciuki - to minus mniejszych lamp:) 

Sposób 4. Stosuj lampy i lakiery tej samej firmy. 
Nie, nie mam tutaj płacone za ten artykuł. Akurat za tym sposobem przemawia inna sprawa - lakiery i lampy tej samej firmy są kompatybilne i opracowywane w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać czas naświetlania lampy i utwardzić lakier. Nie karzę Ci wyrzucać teraz lamo i lakierów. Po prostu przy wymianie lampy zwróć uwagę, których lakierów używasz najczęściej i dostosuj do nich lampę. 

Sposób 5. Sprawdzaj reakcję swojej skóry na lampy w salonach.
Zwracaj uwagę na to, jak reaguje Twoja skóra pod lampami w salonach manicure. Jeśli skóra nie zmienia koloru i nie czerwieni się to ilość światła UV, które dostajesz, jest prawdopodobnie bardzo, bardzo mała. 

Mam nadzieję, że artykuł okaże się pomocny i trochę Was uspokoi. Dajcie znać, co myślicie o tym temacie:) Jestem ciekawa Waszego zdania. A może są inne tematy, które Was niepokoją i chcecie znać moje zdanie? Piszcie w komentarzach!

Źródła wiedzy dla zainteresowanych:
America Academy of Dermatology
Artykuł: The risk of squamous cell carcinoma in women from exposure to UVA lamps used in cosmetic nail treatment.

17 komentarzy

  1. Fajnie, że to napisałaś :) Ostatnio byłam bombardowana tymi informacjami. Na szczęście tylko potwierdziłaś moje wrażenia :P Pokazuj częściej swoje mani :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz:) Jakoś zdawał mi się, że ludzie znowu coraz częściej zaczynają panikować na ten temat;)

      Usuń
  2. Po ostatnim programie w TV nie bylo u mnie klientki, ktora nie zapytala by "czy to prawda? " :) Fajnie ze zawarłaś w tym wpisie tyle rzeczowych informacji, dociekliwych bede odsylac do przeczytania :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję kochana za te ciepłe słowa;) Jest mi niezmiernie miło:)

      Usuń
  3. Dobrze wiedzieć takie informacje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję:) Jeśli jeszcze coś Cię ciekawi to daj proszę znać:)

      Usuń
  4. Dawno dawno temu miałam zrobione tipsy (wtedy nikt o hybrydach jeszcze nie słyszał). I generalnie na tym skończyło się moje eksperymentowanie z paznokciami. Wolę kasę na coś innego wydawać, a paznokcie wolę w wersji naturalnej (na szczęście moje rosną długie).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zazdroszczę długich paznokci:) U mnie zwykły lakier nie trzyma się długo, a hybryda przetrwa wszystko:)

      Usuń
  5. Nie robiłam sobie jeszcze nigdy tego manicure, ale widzę, że nie zdecyduję się też na to...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie, ale dlaczego nie?:) Przeczytałaś artykuł?

      Usuń
  6. Też ostatnio zastanawiałyśmy się z siostrą nad tym problemem. Owszem należy uważać i przyjrzeć się tematowi, ale nie wpadać w panikę. Świetny wpis, bardzo merytoryczny i konkretny. Dziękuję. Podeślę mojej siostrze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super! Bardzo dziękuję za przecudny komentarz;) Jak coś to przesyłaj informację o tym, co Cię trapi:) Zawsze mogę jakoś rozwiązać to chemicznym okiem:)

      Usuń
  7. Nie potrafiłabym zrezygnować z hybryd :D

    OdpowiedzUsuń
  8. sama robię hybrydę w domu, ostatnio głośno o lampach i wszelkich badaniach związanych z rakiem, jestem ciekawa jaki będzie komentarz za powiedzmy 5 czy 6 lat:/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Badania są prowadzone już od kilku lat, ale zobaczymy:) Trzeba monitorować sytuację:) Ale na wszelki wypadek nakładaj krem z filtrem tak zapobiegawczo:)

      Usuń
  9. Lampy lampami, o ile dobrze kojarze aceton ma działanie rakotwórcze,
    dlatego od jakiegoś już czasu został zastąpiony innymi środkami w płynach do zmywania paznokci :)

    OdpowiedzUsuń

© Racja pielęgnacja • Theme by Maira G.